Abbott Diabetes Care - Glukometr Xido Neo

Komórki macierzyste mogą pomóc w terapii cukrzycy typu 2

Z artykułu opublikowanego na łamach pisma „Stem Cell Reports” wynika, że dzięki zastosowaniu ludzkich zarodkowych komórek macierzystych i standardowych leków przeciwcukrzycowych naukowcom udało się cofnąć rozwój cukrzycy typu 2 u myszy. Dowodem na to jest poprawa tolerancji glukozy oraz spadek masy ciała u gryzoni z tą chorobą.


Dotychczas terapia z użyciem komórek macierzystych była testowana i przynosiła efekty w leczeniu cukrzycy typu 1, również u ludzi. W USA i Kanadzie dopuszczono ostatnio badania kliniczne z użyciem komórek macierzystych u pacjentów z tym rodzajem cukrzycy. W październiku 2014 r. pierwszemu pacjentowi z cukrzycą typu 1 przeszczepiono komórki progenitorowe trzustki, które uzyskano z ludzkich zarodkowych komórek macierzystych. 

Naukowcy kierowani przez prof. Timothy Kieffera z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej (University of British Columbia) w Wankuwer w Kanadzie testowali terapię z użyciem komórek macierzystych w doświadczeniach na myszach (szczep SCID Beige), u których cukrzycę typu 2 wywołano bardzo kaloryczną, tłustą dietą. Objawy choroby wystąpiły po siedmiu tygodniach takiego żywienia. Wówczas gryzoniom wszczepiono podskórnie, wyhodowane w laboratorium komórki progenitorowe trzustki. Z czasem komórki te przekształcały się u gryzoni w komórki wysp trzustkowych produkujące insulinę lub glukagon. Nie przeszkodziła w tym wysokotłuszczowa dieta, choć wcześniejsze badania sugerowały, że mogłaby być toksyczna dla komórek wysp trzustkowych. 

Okazało się, że dzięki przeszczepieniu komórek progenitorowych trzustki, u myszy z cukrzycą typu 2 po 24 tygodniach poprawiła się tolerancja glukozy, m.in. po posiłku. Nie udało się jednak wyeliminować całkowicie hiperglikemii oraz otyłości. Dlatego w terapii kolejnej grupy myszy z cukrzycą typu 2 badacze zastosowali oprócz komórek progenitorowych trzustki również jeden z trzech doustnych leków przeciwcukrzycowych – metforminę, sitagliptynę (jeden z inhibitorów DPP-4) lub rosyglitazon. Lek podawano gryzoniom przez wiele tygodni po wystąpieniu objawów cukrzycy, a tydzień po rozpoczęciu farmakoterapii przeszczepiono komórki progenitorowe.

Okazało się, że po 12 tygodniach od przeszczepu u myszy leczonych metforminą bądź sitagliptyną uzyskano poprawę tolerancji glukozy - wynik testu obciążenia glukozą był prawie nie do odróżnienia w grupie myszy z cukrzycą wywołaną dietą oraz w grupie kontrolnej. Nie udało się uzyskać takiego efektu u gryzoni, które otrzymywały wyłącznie leki przeciwcukrzycowe.  We wszystkich grupach leczonych przy pomocy komórek progenitorowych i leków doustnych uzyskano też efekt odchudzający – myszy powróciły do swojej prawidłowej masy ciała, takiej jaką miały zdrowe gryzonie z grupy kontrolnej hodowane na diecie niskotłuszczowej. 

Autorzy pracy na podstawie tych wyników oceniają, iż terapia wykorzystująca komórki macierzyste mogłaby dawać dobre efekty u chorych na cukrzycę typu 2, zwłaszcza w połączeniu z lekami przeciwcukrzycowymi. Jest to o tyle istotne, że same leki przeciwcukrzycowe z czasem tracą swoją efektywność i konieczne jest dołączanie kolejnych terapii, a w końcu przejście na insulinoterapię, która sprzyja przybieraniu na wadze. Obecnie naukowcy sprawdzają, czy aby uzyskać podobne efekty wystarczy tylko wszczepić myszom większą liczbę komórek progenitorowych trzustki (tj. ponad 5 mln), bez konieczności stosowania leków przeciwcukrzycowych. 

Źródło: 
University of British Columbia 

ADC/PDL/M/HCP/lmmpwlc/2017

Treści przeznaczone dla pracowników służby zdrowia. Informacje zawarte w Serwisie mają charakter wyłącznie informacyjny. Autorzy, konsultanci, jak i wydawcy serwisu dołożyli wszelkich starań, aby informacje, zawarte w tym serwisie zostały rzetelnie podane. Treści zawarte w serwisie nie zastępują decyzji terapeutycznych. Wszelkie decyzje dotyczące stosowania terapii należą wyłącznie do lekarza prowadzącego.
 

Jestem lekarzem/pielęgniarką i jestem już zarejestrowany w serwisie

Jestem lekarzem/pielęgniarką i chcę zarejestrować się w serwisie i zapisać na newsletter

Jestem pacjentem

 

Powrót na górę