Abbott Diabetes Care - Glukometr Xido Neo

Ultradźwięki mogą przyspieszać gojenie ran u chorych na cukrzycę

Zastosowanie słabych ultradźwięków może przyspieszyć proces gojenia się przewlekłych ran, stanowiących problem m.in. u pacjentów z cukrzycą, u których grożą amputacją kończyny – wynika z pracy opublikowanej w lipcu w internetowym wydaniu „Journal of Investigative Dermatology”.


Naukowcy z brytyjskich uczelni - University of Sheffield, University of Bristol oraz Cardiff University - razem z badaczami z amerykańskiej firmy biotechnologicznej Bioventus LLC doszli do takich wniosków po przeprowadzeniu doświadczeń na myszach cierpiących na cukrzycę i starzejących się, a także na hodowlach ludzkich fibroblastów pobranych od pacjentów z żylnymi owrzodzeniami podudzi.

Oddziaływanie na niegojące się rany gryzoni słabymi ultradźwiękami nasilało migrację fibroblastów do rany i skracało czas ich gojenia się o 30 proc. Dzięki temu proces ten trwał tyle samo co u młodych zwierząt. Ultradźwięki redukowały również ryzyko zakażenia ran.

Badacze wykazali ponadto, że ultradźwięki pobudzają proces gojenia rany w sposób niezależny od białka o nazwie fibronektyna. W zdrowej skórze stymuluje ona migrację fibroblastów do uszkodzonej tkanki poprzez aktywację sygnałowego białka G – Rac1.

Ultradźwięki działały natomiast poprzez aktywację alternatywnej ścieżki biochemicznej: wapń/kinaza zależnej od kalmoduliny II/Tiam1/Rac1. 

Co ważne, ultradźwięki pobudzały też proces migracji fibroblastów pobranych od pacjentów z żylnymi owrzodzeniami podudzi, u których jest on zaburzony. Zdaniem naukowców wskazuje to, że metoda ta może się sprawdzić u ludzi. 

Główny autor pracy dr Mark Bass z University of Sheffield podkreśla, że ponieważ działanie ultradźwięków polega jedynie na stymulowaniu naturalnego procesu, z metodą tą nie wiąże się ryzyko niepożądanych skutków ubocznych, które są częste w przypadku farmakoterapii. Jak przewiduje badacz, metoda ta może znaleźć zastosowanie w praktyce klinicznej w przeciągu 3-4 lat.

Zanim to nastąpi niezbędne są jednak dalsze badania, które pozwolą ją dopracować. 

Źródła: 

Serwis Science Daily

Abstrakt z pisma „Journal of Investigative Dermatology”

 

Treści przeznaczone dla pracowników służby zdrowia. Informacje zawarte w Serwisie mają charakter wyłącznie informacyjny. Autorzy, konsultanci, jak i wydawcy serwisu dołożyli wszelkich starań, aby informacje, zawarte w tym serwisie zostały rzetelnie podane. Treści zawarte w serwisie nie zastępują decyzji terapeutycznych. Wszelkie decyzje dotyczące stosowania terapii należą wyłącznie do lekarza prowadzącego.
 

Jestem lekarzem/pielęgniarką i jestem już zarejestrowany w serwisie

Jestem lekarzem/pielęgniarką i chcę zarejestrować się w serwisie i zapisać na newsletter

Jestem pacjentem

 

Powrót na górę