Abbott Diabetes Care - Glukometr Xido Neo

Stosowanie marihuany zwiększa ryzyko stanu przedcukrzycowego

Osoby, które w młodości stosowały marihuanę są bardziej narażone na wystąpienie stanu przedcukrzycowego w średnim wieku, niż ludzie, którzy nigdy nie sięgnęli po ten narkotyk – wykazało badanie opublikowane we wrześniu w internetowym wydaniu czasopisma „Diabetologia”.


Autorzy pracy nie odnotowali jednak, by amatorzy marihuany częściej chorowali na cukrzycę typu 2. Chociaż marihuana jest uważana za najczęściej stosowaną substancję psychoaktywną na świecie, dotychczas nie udało się jednoznacznie ustalić jej wpływu na metabolizm. Problem ten staje się jednak coraz istotniejszy ponieważ coraz więcej krajów decyduje się zalegalizować ją w celach medycznych. Wcześniejsze badania przyniosły sprzeczne rezultaty – jedne wskazywały, że narkotyk może obniżać ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2., podczas gdy inne, że jej stosowanie wiąże się ze wzrostem spożycia kalorii, a to może zwiększać ryzyko tycia i – w efekcie – ryzyko zaburzeń metabolizmu glukozy.

Najnowsze badanie przeprowadzili naukowcy z University of Minnesota School of Public Health w Minneapolis (stan Minnesota, USA) pod kierunkiem Mike'a Bancksa. Przeanalizowali dane zebrane w ramach studium o akronimie CARDIA (Coronary Artery Risk Development in Young Adults) wśród osób, które w momencie włączenia do badania w latach 1985-86 miały od 18 do 30 lat. 

Związek między stosowaniem marihuany a ryzykiem stanu przedcukrzycowego lub cukrzycy typu 2. sprawdzono w grupie 3034 uczestników w 25 roku trwania badania. 

Odsetek osób, które przyznawały się do stosowania marihuany, zmalał w tym okresie – z 28 proc. w latach 1985-86 do 12 proc. w latach 2010-11. 

Po uwzględnieniu różnych czynników mogących mieć wpływ na wyniki, takich jak wskaźnik masy ciała (BMI), obwód w pasie, a także płeć i rasa, badacze wyliczyli, że ryzyko stanu przedcukrzycowego było o 65 proc. wyższe u osób, które przyznały, że obecnie stosują marihuanę w porównaniu z tymi, którzy nie stosowali jej nigdy. Uczestnicy, którzy przyznali, że w ciągu życia sięgnęli po ten narkotyk co najmniej 100 razy byli o 49 proc. bardziej zagrożeni stanem przedcukrzycowym. 

W analizie tej nie brano jednak pod uwagę, czy stan przedcukrzycowy pojawił się zanim uczestnicy zaczęli stosować marihuanę, czy też później. Dlatego naukowcy przeanalizowali zależność między zażywaniem marihuany w przeszłości a występowaniem stanu przedcukrzycowego wśród 3151 osób, które w siódmym roku trwania studium nie miały tych zaburzeń metabolizmu i w ciągu następnych 18 lat zgłosiły się przynajmniej na jedno z czterech badań kontrolnych. 

Okazało się, że ci, którzy w przeszłości sięgnęli po marihuanę co najmniej 100 razy byli o 39 proc. bardziej zagrożeni wystąpieniem stanu przedcukrzycowego w ciągu kolejnych 18 lat.

Nie wykazano natomiast związku między stosowaniem tego narkotyku a podwyższonym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2. 

Zdaniem autorów pracy z analizy tej wynika, że ryzyko stanu przedcukrzycowego w średnim wieku jest znacznie podwyższone u osób, które w młodości zbyt często stosowały marihuanę. Badacze nie potrafią jednak wyjaśnić, dlaczego nie udało im się wykazać, że ma to również związek z wyższym ryzykiem cukrzycy typu 2.  Dlatego postulują, by prowadzić dalsze badania nad tym zagadnieniem. 


Źródła:
Serwis Science Daily
Abstrakt z pisma Diabetologia

Treści przeznaczone dla pracowników służby zdrowia. Informacje zawarte w Serwisie mają charakter wyłącznie informacyjny. Autorzy, konsultanci, jak i wydawcy serwisu dołożyli wszelkich starań, aby informacje, zawarte w tym serwisie zostały rzetelnie podane. Treści zawarte w serwisie nie zastępują decyzji terapeutycznych. Wszelkie decyzje dotyczące stosowania terapii należą wyłącznie do lekarza prowadzącego.
 

Jestem lekarzem/pielęgniarką i jestem już zarejestrowany w serwisie

Jestem lekarzem/pielęgniarką i chcę zarejestrować się w serwisie i zapisać na newsletter

Jestem pacjentem

 

Powrót na górę