Abbott Diabetes Care - Glukometr Xido Neo

Cukrzyca typu 1. a ryzyko atopowego zapalenia skóry

Dzieci, które chorują na cukrzycę typu 1. są bardziej narażone na wystąpienie atopowego zapalenia skóry w porównaniu z rówieśnikami bez cukrzycy – wynika z badania, które ukazało się we wrześniu w piśmie „British Journal of Dermatology”. 


Zarówno cukrzyca typu 1., jak i atopowe zapalenie skóry (AZS) są efektem zaburzenia czynności układu immunologicznego. Jednak dotychczasowe badania dotyczące związku pomiędzy tymi schorzeniami przyniosły sprzeczne wyniki.W swojej najnowszej pracy naukowcy ze Szpitala Chińskiego Uniwersytetu Medycznego w Tajwanie przeanalizowali dane dotyczące 3.386 dzieci, u których w latach 1998–2011 zdiagnozowano cukrzycę typu 1. oraz 12.725 ich rówieśników bez cukrzycy. Informacje pozyskano z bazy osób mających państwowe ubezpieczenie zdrowotne. 

Jak wyliczyli autorzy badania, dzieci z cukrzycą typu 1. o 40 proc. częściej zapadały w przyszłości na atopowe zapalenie skóry, w porównaniu kontrolną grupą rówieśników. Po uwzględnieniu potencjalnych czynników ryzyka, mogących mieć wpływ na rozwój AZS, okazało się, że cukrzyca typu 1. jest związana z wyższym o 76 proc. prawdopodobieństwem wystąpienia tej choroby skóry. Większe ryzyko zachorowania na AZS dotyczyło przede wszystkim tych dzieci z cukrzycą, które częściej trafiały na szpitalny oddział ratunkowy lub były hospitalizowane.  

Zdaniem autorów pracy wyniki te wskazują, że cukrzyca typu 1. występująca w dzieciństwie może być czynnikiem ryzyka zachorowania na atopowe zapalenie skóry. 


Źródła:

Abstrakt z British Journal of Dermatology

Informacja prasowa z serwisu Medical Xpress

 

 

Treści przeznaczone dla pracowników służby zdrowia. Informacje zawarte w Serwisie mają charakter wyłącznie informacyjny. Autorzy, konsultanci, jak i wydawcy serwisu dołożyli wszelkich starań, aby informacje, zawarte w tym serwisie zostały rzetelnie podane. Treści zawarte w serwisie nie zastępują decyzji terapeutycznych. Wszelkie decyzje dotyczące stosowania terapii należą wyłącznie do lekarza prowadzącego.
 

Jestem lekarzem/pielęgniarką i jestem już zarejestrowany w serwisie

Jestem lekarzem/pielęgniarką i chcę zarejestrować się w serwisie i zapisać na newsletter

Jestem pacjentem

 

Powrót na górę