Abbott Diabetes Care - Glukometr Xido Neo

Dlaczego suplementacja witaminą D nie zawsze działa?

Przyjmowanie suplementów z witaminą D nie zmniejsza sztywności tętnic u pacjentów z cukrzycą typu 2. i niedoborem tej witaminy – wykazali naukowcy z Korei Południowej. Wyniki swoich badań zaprezentowali podczas dorocznego kongresu European Association for the Study of Diabetes (EASD), który w dniach 14-18 września odbywał się w Sztokholmie.

Z dotychczasowych badań wynika, że niedobory witaminy D mają związek z wyższym ryzykiem wystąpienia schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Zbyt niski poziom tej witaminy we krwi stwierdza się często u pacjentów z cukrzycą typu 2., którzy mają jednocześnie kilkukrotnie wyższe ryzyko problemów z układem krążenia niż osoby z ogólnej populacji. Potwierdzono też m.in., że niski poziom 25-hydroksywitaminy D (główna postać, w której witamina D występuje w krwiobiegu) ma związek ze sztywnością tętnic u chorych na cukrzycę typu 2.

Naukowcy z Koreańskiego Uniwersytetu Katolickiego w Seulu (Korea Południowa) testowali, czy podawanie suplementów z witaminą D pacjentom z cukrzycą typu 2., którzy mają niedobór tej witaminy, może poprawić stan ich tętnic. Badaniem objęto 40 chorych (20 kobiet i 20 mężczyzn) o średniej wieku nieco ponad 56 lat. Poziom 25-hydroksywitaminy D w surowicy krwi wynosił u nich mniej niż 20 ng/ml (średnio 11,9 ng/ml). Przez sześć miesięcy połowa grupy (10 kobiet i 10 mężczyzn) zażywała dziennie witaminę D3 w dawce 1000 jednostek międzynarodowych (IU), a druga połowa nie otrzymywała w tym czasie żadnego suplementu. 

Po upływie sześciu miesięcy wszystkim zmierzono tzw. prędkość fali tętna (pulse wave velocity – PWV) oraz współczynnik wzmocnienia ciśnienia (augmentation index), które służą do oceny sztywności tętnic.  

Okazało się, że wskaźniki te nie uległy istotnej poprawie, choć w przypadku współczynnika wzmocnienia odnotowano pewną korzystną tendencję w grupie zażywającej witaminę D3. 

Przyjmowanie suplementu przyczyniło się natomiast do wzrostu poziomu 25-hydroksywitaminy D we krwi – do 25,3 ng/ml, podczas gdy w grupie kontrolnej utrzymał się on na niskim poziomie  9,4 ng/ml.  

Jak podsumowują autorzy badania, wyniki te sugerują, że suplementacja witaminą D nie jest skutecznym sposobem na poprawę stanu tętnic u pacjentów z cukrzycą typu 2. i niedoborami tej witaminy. 

www.easdvirtualmeeting.org 

Abstrakt z: The Korean Journal of Internal Medicine

Treści przeznaczone dla pracowników służby zdrowia. Informacje zawarte w Serwisie mają charakter wyłącznie informacyjny. Autorzy, konsultanci, jak i wydawcy serwisu dołożyli wszelkich starań, aby informacje, zawarte w tym serwisie zostały rzetelnie podane. Treści zawarte w serwisie nie zastępują decyzji terapeutycznych. Wszelkie decyzje dotyczące stosowania terapii należą wyłącznie do lekarza prowadzącego.
 

Jestem lekarzem/pielęgniarką i jestem już zarejestrowany w serwisie

Jestem lekarzem/pielęgniarką i chcę zarejestrować się w serwisie i zapisać na newsletter

Jestem pacjentem

 

Powrót na górę