Abbott Diabetes Care - Glukometr Xido Neo

Oczekiwanie na córkę bezpieczniejsze dla zdrowia mamy?

Kobiety ciężarne spodziewające się syna są o 4 proc. bardziej narażone na cukrzycę ciążową niż panie spodziewające się córki – wynika z metaanalizy, którą publikuje „Diabetology”, pismo Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD). 


Naukowcy kanadyjscy z University of Toronto doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu obserwacyjnych prac opublikowanych między 1 stycznia 1950 r. a 4 kwietnia 2015 r., w których badano związek między płcią płodu a ryzykiem wystąpienia cukrzycy ciążowej. Zidentyfikowano łącznie 320 takich badań, z czego do analizy wytypowano 20. Łącznie objęły one ok. 2,4 mln kobiet.

Okazało się, że ryzyko cukrzycy ciążowej było o 4 proc. wyższe u pań, które spodziewały się chłopca, w porównaniu z kobietami, które miały urodzić córkę. Zależność tę potwierdzono następnie analizując wyłącznie te badania, w których przyjęto bardzo ścisłą definicję cukrzycy ciążowej. 
Zdaniem autorów pracy oznacza to, że płeć płodu może wpływać na metabolizm glukozy u matki. Pozostaje to w zgodzie z ostatnimi obserwacjami, że u ciężarnych spodziewających się chłopca gorzej funkcjonują komórki beta trzustki, co zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej.

Żrodło:
abstrakt z pisma „Diabetologia” listopad 2015

 

Treści przeznaczone dla pracowników służby zdrowia. Informacje zawarte w Serwisie mają charakter wyłącznie informacyjny. Autorzy, konsultanci, jak i wydawcy serwisu dołożyli wszelkich starań, aby informacje, zawarte w tym serwisie zostały rzetelnie podane. Treści zawarte w serwisie nie zastępują decyzji terapeutycznych. Wszelkie decyzje dotyczące stosowania terapii należą wyłącznie do lekarza prowadzącego.
 

Jestem lekarzem/pielęgniarką i jestem już zarejestrowany w serwisie

Jestem lekarzem/pielęgniarką i chcę zarejestrować się w serwisie i zapisać na newsletter

Jestem pacjentem

 

Powrót na górę