Abbott Diabetes Care - Glukometr Xido Neo

Czy insulina determinuje nasze smaki?

Insulina ma wpływ na to, czy jedzenie sprawia nam przyjemność, ponieważ oddziałuje na układ nagrody w mózgu – wskazują badania naukowców z New York University, które publikuje internetowe pismo „Nature Communications”. W ten sposób hormon może regulować to, jakie pokarmy wybieramy do spożycia.   


Obecnie wiadomo, że insulina odpowiada za kontrolę metabolizmu glukozy w organizmie, a jej wzrastający po posiłku poziom sygnalizuje w mózgu (a dokładanie w podwzgórzu) uczucie sytości i sprawia, że przestajemy jeść. 
Już wcześniejsze doświadczenia sugerowały jednak, że insulina może – za pośrednictwem receptorów insulinowych – oddziaływać również na układ nagrody w mózgu i w ten sposób wpływać na to, że dany rodzaj pożywienia sprawia nam większą przyjemność (jest rodzajem nagrody). 

Potwierdziły to najnowsze doświadczenia naukowców z New York University prowadzone na szczurach oraz na wycinkach tkanki nerwowej gryzoni pobranej ze struktur mózgu wchodzących w skład prążkowia i tworzących tzw. centra nagrody. Kontrolują one reakcję organizmu na przyjemne bodźce, stanowiące dla nas nagrodę, takie jak jedzenie czy narkotyki. Ich działanie jest regulowane przez neuroprzekaźnik dopaminę. Badacze zaobserwowali, że po podaniu insuliny uwalnianie dopaminy w prążkowiu wzrastało o 20-55 proc. 

Badacze wykazali też, że wrażliwość centrów nagrody na insulinę zależy od rodzaju diety gryzoni. W przypadku szczurów będących na diecie niskokalorycznej wystarczyło znacznie niższe stężenie insuliny, by pobudzić uwalnianie dopaminy w prążkowiu, niż w przypadku gryzoni na diecie standardowej (kontrolnej). Z kolei u szczurów będących na diecie prowadzącej do otyłości neurony prążkowia traciły wrażliwość na insulinę – wydzielanie dopaminy ulegało zahamowaniu nawet przy stężeniu insuliny, które wywoływało maksymalny efekt u szczurów z grupy kontrolnej.

Okazało się ponadto, że prawidłowy poziom insuliny w jądrze półleżącym (struktura wchodząca w skład prążkowia) jest niezbędny w kształtowaniu się preferencji smakowych. W jednym doświadczeniu podawano zwierzętom dwa różnie smakujące roztwory glukozy, przy czym podczas serwowania jednego z nich gryzoniom wstrzyknięto do jądra półleżącego przeciwciało blokujące aktywność insuliny, a podczas podawania drugiego napoju – zastrzyk z placebo. W rezultacie, szczury wybierały później zawsze drugi napój, gdyż dzięki niezakłóconej aktywności insuliny nauczyły się go kojarzyć z przyjemnością. 

Zdaniem autorów pracy, wskazuje to, że insulina stanowi istotny element układu nagrody w mózgu, a jej aktywność może wpływać na to, jakie pokarmy wybieramy. To może tłumaczyć, dlaczego produkty o wyższym indeksie glikemicznym, którym towarzyszy szybki wzrost poziomu insuliny, sprawiają nam dużą przyjemność.
Z drugiej strony, wszelkie duże zmiany w poziomie krążącej insuliny oraz we wrażliwości receptorów insulinowych w mózgu mogą wywoływać zaburzenia odżywiania, przekonują badacze. Na przykład, przy diecie niskokalorycznej, gdy poziom krążącej insuliny jest niższy, a wrażliwość receptorów insulinowych w mózgu wzrasta, rośnie ryzyko napadowego objadania się. Z kolei przy diecie tuczącej, sprzyjającej otyłości i cukrzycy typu 2., gdy wrażliwość receptorów insulinowych w układzie nagrody maleje, możemy odczuwać mniejszą przyjemność z jedzenia i aby to zrekompensować wybieramy głównie pokarmy o dużym indeksie glikemicznym.      

W przyszłości naukowcy planują dokładniej zbadać sposób, w jaki insulina reguluje w mózgu motywację do sięgania po różne pokarmy oraz to, czy zmiany we wrażliwości receptorów insulinowych związane z otyłością i cukrzycą typu 2., można odwrócić, a nawet im zapobiec. 


Źródło: 
artykuł w „Nature Communications” 
tekst w serwisie Medical News Today  

 

 

Treści przeznaczone dla pracowników służby zdrowia. Informacje zawarte w Serwisie mają charakter wyłącznie informacyjny. Autorzy, konsultanci, jak i wydawcy serwisu dołożyli wszelkich starań, aby informacje, zawarte w tym serwisie zostały rzetelnie podane. Treści zawarte w serwisie nie zastępują decyzji terapeutycznych. Wszelkie decyzje dotyczące stosowania terapii należą wyłącznie do lekarza prowadzącego.
 

Jestem lekarzem/pielęgniarką i jestem już zarejestrowany w serwisie

Jestem lekarzem/pielęgniarką i chcę zarejestrować się w serwisie i zapisać na newsletter

Jestem pacjentem

 

Powrót na górę