Abbott Diabetes Care - Glukometr Xido Neo

Przekarmianie niemowląt a cukrzyca

Dzieci, które znacznie przybierają na wadze w pierwszym roku życia są bardziej zagrożone cukrzycą typu 1. niż ich rówieśnicy tyjący wolniej – wynika z analizy danych zebranych wśród maluchów duńskich i norweskich. Artykuł na ten temat publikuje pismo „JAMA Pediatrics”.

Naukowcy z Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego w Oslo we współpracy z badaczami z kilku innych ośrodków naukowych w Norwegii i Danii zaobserwowali taką prawidłowość po przeanalizowaniu danych, które zebrano w dwóch populacjach dzieci urodzonych między lutym 1998 r. a czerwcem 2009 r. Jedną grupę stanowiły dzieci norweskie objęte badaniem o akronimie MoBa, a drugą dzieci duńskie włączone do badania o akronimie DNBC. Łącznie było to niemal 100 tys. dzieci.   

W analizie uwzględniono różne czynniki mogące zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 1. u dzieci, takie jak urodziny przed terminem, palenie papierosów przez matkę czy występowanie u niej cukrzycy typu 1. 

Okazało się, że masa ciała dziecka po przyjściu na świat nie miała związku z ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 1., ale to,  ile maluch przytył w ciągu pierwszych 12 miesięcy miało wyraźny wpływ na wystąpienie tego schorzenia. Ryzyko to rosło o 24 proc. dla każdego odchylenia standardowego powyżej normy. Nie zaobserwowano podobnej zależności w przypadku zmian wzrostu dzieci. 

Powtórna analiza ujawniła, że wyższe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 1. miały te dzieci, które najwięcej przytyły w pierwszych sześciu miesięcy życia, w porównaniu z rówieśnikami, których masa ciała zwiększyła się znacznie w ciągu roku. 

Zdaniem autorów pracy wyniki te dostarczają dowodów na to, że rozwój cukrzycy typu 1. zależy w dużym stopniu od czynników środowiskowych oddziałujących wcześnie w życiu dziecka. 

„Na razie za wcześnie jest na formułowanie jakichkolwiek porad dotyczących zmian w praktyce karmienia niemowląt czy kontroli ich przybierana na wadze w celu zmniejszenia ryzyka cukrzycy typu 1.” - zaznacza współautor badania dr Lars C. Stene z Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego. Badacz przypomina, że wiele czynników wpływa na tycie dziecka oraz na ryzyko cukrzycy typu 1. Dlatego potrzeba więcej badań, by lepiej zrozumieć podłoże zaobserwowanej zależności.
Naukowcy spekulują, że szybkie tycie dzieci zwiększa zapotrzebowanie organizmu na insulinę. W rezultacie komórki beta trzustki muszą produkować jej więcej, a gdy są bardziej obciążone łatwiej ulegają uszkodzeniu pod wpływem cytokin, co potwierdzono w doświadczeniach laboratoryjnych. 

Komentując pracę badaczy norweskich Ambika Ashraf i Alexandra Martin z University of Alabama w Birmingham (USA) oceniają, że wyniki te są bardzo istotne, ponieważ na całym świecie rośnie liczba dzieci otyłych, jak również liczba dzieci cierpiących na cukrzycę typu 1. 

Ashraf i Martin zwracają zarazem uwagę, że naukowcy nie sprawdzili, jakie infekcje i z jaką częstością występowały u badanych dzieci. Możliwe, że u tych, które mniej przybierały na wadze w pierwszych miesiącach życia powodem były właśnie częste infekcje. „W ten sposób infekcje mogłyby chronić w przyszłości przed chorobami autoagresywnymi, co pozostaje w zgodzie z tzw. hipotezą higieniczną” - podsumowują.

Źródła:
MedPage Today
Abstrakt 

Treści przeznaczone dla pracowników służby zdrowia. Informacje zawarte w Serwisie mają charakter wyłącznie informacyjny. Autorzy, konsultanci, jak i wydawcy serwisu dołożyli wszelkich starań, aby informacje, zawarte w tym serwisie zostały rzetelnie podane. Treści zawarte w serwisie nie zastępują decyzji terapeutycznych. Wszelkie decyzje dotyczące stosowania terapii należą wyłącznie do lekarza prowadzącego.
 

Jestem lekarzem/pielęgniarką i jestem już zarejestrowany w serwisie

Jestem lekarzem/pielęgniarką i chcę zarejestrować się w serwisie i zapisać na newsletter

Jestem pacjentem

 

Powrót na górę