Abbott Diabetes Care - Glukometr Xido Neo

Czy sztuczna skóra będzie przełomem w leczeniu stopy cukrzycowej?

 

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zarejestrowała na początku stycznia rodzaj „sztucznej skóry” o nazwie Omnigraft do leczenia pacjentów ze stopą cukrzycową. Informację zamieszczono na stronie internetowej agencji.

Zgodnie ze wskazaniem rejestracyjnym, preparat będzie stosowany u tych pacjentów ze stopą cukrzycową, u których rany nie zagoiły się w ciągu sześciu tygodni, ale nie doszło do odsłonięcia kości, torebki stawowej czy ścięgna. „Jesteśmy podekscytowani pojawieniem się kolejnej innowacji w opiece nad pacjentami z cukrzycą, mogącej potencjalnie zwiększyć odsetek wyleczonych owrzodzeń stopy. Wygojenie tych bolesnych i okaleczających ran jest warunkiem tego, by pacjenci mogli znowu chodzić i podejmować inne codzienne aktywności” – skomentował  William Maisel z FDA. Biotechnologiczny opatrunek Omnigraft (pełna nazwa: Integra Omnigraft Dermal Regeneration Matrix) jest wytworzony z silikonu, kolagenu wołowego oraz chrząstki rekina. Tę, tak zwaną sztuczną skórę umieszcza się na ranie i w ten sposób zapewnia środowisko sprzyjające regeneracji skóry i innych uszkodzonych tkanek, czyli szybszemu gojeniu rany. 

FDA po raz pierwszy zarejestrowała Omnigraft w 1996 r. do leczenia zagrażających życiu poparzeń ciała, gdy niemożliwe jest przeszczepienie w tym celu własnej skóry pacjenta. W 2002 r. agencja rozszerzyła wskazania do stosowania opatrunku u osób, które z powodu blizn po oparzeniach poddawane są operacjom rekonstrukcyjnym, ale nie można do tego celu wykorzystać ich własnej skóry. 

Rejestracja Omnigraftu w zespole stopy cukrzycowej opiera się na wynikach badań klinicznych, w których był on stosowany łącznie ze standardową terapią owrzodzeń stopy u chorych na cukrzycę, obejmującą oczyszczenie rany, zabandażowanie jej i odciążenie stopy. Okazało się, że po 16 tygodniach u 51 proc. pacjentów stosujących Omnigraft rany były wygojone, podczas gdy w grupie kontrolnej (u której zastosowano tylko standardowe podejście) odsetek ten wyniósł 32 proc. 

Wśród działań niepożądanych związanych ze stosowaniem opatrunku znalazły się infekcje ran, nasilenie dolegliwości bólowych, puchnięcie, nudności, a także pogorszenie stanu rany lub pojawienie się nowej. FDA podkreśla, że Omnigraft nie powinien być stosowany przez pacjentów z alergią na którykolwiek składnik opatrunku, gdyż grozi to poważnymi reakcjami alergicznymi. Nie jest wskazane też stosowanie go na rany zainfekowane. 

Omnigraft jest produkowany przez firmę Integra Lifesciences z siedzibą w Plainsboro (New Jersey, USA).  

Źródło: 

Strona FDA

http://www.fda.gov/NewsEvents/Newsroom/PressAnnouncements/ucm480564.htm 

Treści przeznaczone dla pracowników służby zdrowia. Informacje zawarte w Serwisie mają charakter wyłącznie informacyjny. Autorzy, konsultanci, jak i wydawcy serwisu dołożyli wszelkich starań, aby informacje, zawarte w tym serwisie zostały rzetelnie podane. Treści zawarte w serwisie nie zastępują decyzji terapeutycznych. Wszelkie decyzje dotyczące stosowania terapii należą wyłącznie do lekarza prowadzącego.
 

Jestem lekarzem/pielęgniarką i jestem już zarejestrowany w serwisie

Jestem lekarzem/pielęgniarką i chcę zarejestrować się w serwisie i zapisać na newsletter

Jestem pacjentem

 

Powrót na górę