Abbott Diabetes Care - Glukometr Xido Neo

Bioniczna trzustka na początku tylko z insuliną

Dwuhormonalna bioniczna trzustka, która ma dawkować zarówno insulinę, jak i glukagon, skutecznie kontroluje poziom glukozy we krwi, nawet gdy uwalnia wyłącznie insulinę – wynika z badań, nad którymi dyskutowano w dniach 3–6 lutego na 9. międzynarodowej konferencji Advanced Technologies & Treatments for Diabetes w Mediolanie.


Na tej podstawie twórcy urządzania oceniają, że wersja bionicznej trzustki dawkująca wyłącznie jeden hormon może wejść na rynek sześć miesięcy do roku wcześniej niż wersja z dwoma hormonami. Zasadnicze testy bionicznej trzustki dawkującej tylko insulinę mają się rozpocząć na początku 2017 r. Zgodnie z przewidywaniami urządzenie może być dostępne pod koniec 2018 lub w 2019 roku. 

Bioniczna trzustka (iLet), którą opracowują naukowcy z Boston Univeristy oraz Massachusetts General Hospital, co pięć minut odczytuje dane na temat poziomu glukozy we krwi i z wykorzystaniem matematycznego algorytmu oblicza i – w razie potrzeby – dawkuje insulinę lub glukagon. W ten sposób zabezpiecza przed wystąpieniem hipoglikemii. Jednym z jej twórców jest dr Ed Damiano, którego syn choruje na cukrzycę typu 1. 

Pierwsze wyniki testów tego urządzenia z działającą wyłącznie pompą insulinową wykazały, że kontroluje ono glikemię z podobną skutecznością, co inne systemy automatycznego dawkowania insuliny. Średni poziom glukozy we krwi pacjentów utrzymywał się w granicach 154-159 mg/dl, przy czym w stanie hipoglikemii (poziom glukozy poniżej 70 mg/dl) spędzali oni ok. 1–3 proc. całego czasu. 

Dodatkowo, badanie, w którym porównywano działanie tego urządzenia podczas dawkowania wyłącznie insuliny i podczas dawkowania dwóch hormonów wykazało, że w obu przypadkach uzyskiwano bardzo zbliżony poziom glukozy (o 5 mg/dl niższy w przypadku dawkowania dwóch hormonów) i równie niewielkie ryzyko hipoglikemii (czas spędzony w stanie hipoglikemii krótszy o 0,3 proc. w wersji z dwoma hormonami).

W ocenie ekspertów, nawet dawkując wyłącznie insulinę bioniczna trzustka ma kilka zalet w porównaniu z innymi systemami automatycznego dawkowania tego hormonu, np. do zaprogramowania wymaga jedynie podania masy ciała, szybko adaptuje się do zapotrzebowania na insulinę i do różnych posiłków, a także – na co zwracają uwagę szczególnie pacjenci – nie wymaga przeliczania zawartości węglowodanów w posiłkach, a tylko określenia, czy jest on duży, przeciętny czy mały. 

Twórcy prototypu bionicznej trzustki podkreślają, że do stworzenia urządzenia dawkującego dwa hormony konieczne jest opracowanie stabilnej wersji glukagonu. 

Źródło:
Serwis DiaTribe 

ADC/A/nnwbt/04/2016

 

Treści przeznaczone dla pracowników służby zdrowia. Informacje zawarte w Serwisie mają charakter wyłącznie informacyjny. Autorzy, konsultanci, jak i wydawcy serwisu dołożyli wszelkich starań, aby informacje, zawarte w tym serwisie zostały rzetelnie podane. Treści zawarte w serwisie nie zastępują decyzji terapeutycznych. Wszelkie decyzje dotyczące stosowania terapii należą wyłącznie do lekarza prowadzącego.
 

Jestem lekarzem/pielęgniarką i jestem już zarejestrowany w serwisie

Jestem lekarzem/pielęgniarką i chcę zarejestrować się w serwisie i zapisać na newsletter

Jestem pacjentem

 

Powrót na górę