Abbott Diabetes Care - Glukometr Xido Neo

System FreeStyle Libre a ryzyko hipoglikemii 

Samokontrola przy pomocy systemu FreeStyle Libre znacznie zmniejsza ryzyko hipoglikemii u chorych na cukrzycę typu 1. w porównaniu z tradycyjnym glukometrem, który wymaga nakłuwania palca – wykazało badanie o akronimie IMPACT. Efekt ten nie wiąże się jednocześnie ze wzrostem poziomu hemoglobiny glikowanej (HbA1c). 


Wyniki sześciomiesięcznego badania IMPACT zostały zaprezentowane podczas 76. Kongresu American Diabetes Association, który odbywał się w dniach 10-14 czerwca w Nowym Orleanie. Objęto nim 252 pacjentów z cukrzycą typu 1. po 18. roku życia z 23 ośrodków w Austrii, Holandii, Hiszpanii, Niemczech i Szwecji. 

Okazało się, że u pacjentów, którzy do monitorowanie glikemii stosowali system FreeStyle Libre czas występowania hipoglikemii (poziom glukozy poniżej 70 mg/dL) skrócił się o 38 proc. w porównaniu z pacjentami stosującymi tradycyjny glukometr (SMBG). Czas występowania hipoglikemii nocnej (między godziną 23.00 a 6.00 rano) skrócił się o 40 proc., a występowanie epizodów ciężkiej hipoglikemii (poziom glukozy poniżej 55 mg/dL) zostało zredukowane o 50 proc. 

Jednocześnie, w ciągu sześciu miesięcy badania u użytkowników FreeStyle Libre nie odnotowano wzrostu poziomu hemoglibiny glikowanej (HbA1c). Jest to o tyle istotne, że zwykle uważa się, iż zmniejszenie poziomu HbA1c wiąże ze wzrostem ryzyka hipoglikemii. Tymczasem, stosując nieinwazyjny system do pomiaru glikemii pacjenci byli w stanie znacznie ograniczyć czas występowania niedocukrzenia bez wpływu na poziom HbA1c.

Autorzy badania zwracają uwagę, że chorzy stosujący FreeStyle Libre znacznie zwiększyli częstość samokontroli glikemii – do średnio 15 skanów sensora dziennie. A częsty dostęp do informacji o poziomie glukozy we krwi pozwala pacjentom podjąć odpowiednie działania w celu redukcji ryzyka hipo- oraz hiperglikemii. Zgodnie z zaleceniami chorzy na cukrzycę powinni dokonywać pomiarów glikemii minimum 4-8 razy dziennie. Jednak badania wskazują, że robią to rzadziej niż trzy razy dziennie. Największą przeszkodę stanowi tu ból i uciążliwości związane z nakłuwaniem palca. Jednocześnie, rzadsze pomiary glikemii zwiększają ryzyko powikłań w postaci m.in. ciężkiej hipoglikemii. 

Zdaniem naukowców wyniki badania IMPACT wskazują, że w samokontrolii glikemii u chorych na cukrzycę typu 1. system FreeStyle Libre może w bezpieczny i skuteczny sposób zastąpić standardowy glukometr wymagający nakłuwania palca.  

Hipoglikemia jest główną przeszkodą w uzyskiwaniu optymalnej kontroli poziomu glukozy u osób z cukrzycą leczonych insuliną. Ponadto, epizody hipoglikemii mogą nie tylko prowadzić do złych efektów leczenia cukrzycy, w tym do zdarzeń sercowo-naczyniowych i zgonu, ale też wiążą się ze znacznymi finansowym obciążeniem medycyny ratunkowej” - skomentował kierujący badaniem IMPACT prof. Jan Bolinder z Karolinska Institutet w Sztokholmie. Jego zdaniem wyniki tej pracy dowodzą, że pacjenci będę częściej sprawdzać glikemię, jeżeli będą mieć dostęp do łatwiejszej i wygodniejszej metody pozwalająceh im to robić, takiej jak system FreeStyle Libre. „Ostatecznie, będą dzięki temu zdrowsi, co jest celem naszych działań” - zaznaczył badacz. 

FreeStyle Libre firmy Abbott, który pozwala monitorować glikemię bez nakłuwania palca i próbek krwi, jest obecnie dostępne w 11 krajach Europy, a w 2016 roku wprowadzono je również w Brazylii i Australii. Wersja, którą mogą stosować profesjonaliści (FreeStyle Libre Pro), która wykorzystuje tę samą technologię, jest dostępna w Indiach i RPA. 

W przeciwieństwie do innych nieinwazyjnych systemów pomiaru glikemii, które wykonują ciągłe pomiary w czasie rzeczywistym, FreeStyle Libre jest wykalibrowany fabrycznie i nie wymaga nakłuwania palca w celu kalibracji. W przypadku innych tego typu urządzeń trzeba to robić 1-2 razy dziennie.

Źródło:
Informacja prasowa firmy Abbott z 76. kongresu ADA, 10-14 czerwca w Nowym Orleanie

ADC/PDL/M/sfslarh/2016 

Treści przeznaczone dla pracowników służby zdrowia. Informacje zawarte w Serwisie mają charakter wyłącznie informacyjny. Autorzy, konsultanci, jak i wydawcy serwisu dołożyli wszelkich starań, aby informacje, zawarte w tym serwisie zostały rzetelnie podane. Treści zawarte w serwisie nie zastępują decyzji terapeutycznych. Wszelkie decyzje dotyczące stosowania terapii należą wyłącznie do lekarza prowadzącego.
 

Jestem lekarzem/pielęgniarką i jestem już zarejestrowany w serwisie

Jestem lekarzem/pielęgniarką i chcę zarejestrować się w serwisie i zapisać na newsletter

Jestem pacjentem

 

Powrót na górę