Abbott Diabetes Care - Glukometr Xido Neo

FreeStyle Libre także dla ciężarnych z cukrzycą

Z początkiem sierpnia system FreeStyle Libre został w Europie dopuszczony do stosowania u kobiet ciężarnych z cukrzycą typu 1, typu 2 oraz cukrzycą ciążową. Rozszerzenie zastosowania systemu jest szczególnie ważne w odniesieniu do prewencji powikłań ciąży i wad wrodzonych u dziecka.  


Na decyzję o wykorzystaniu systemu przez tę grupę chorych wpłynęły m.in. wyniki badania FLIPS (FreeStyle Libre in Pregnancy Study), które wykazało dużą zgodność pomiarów glikemii u ciężarnych z cukrzycą poprzez skanowanie systemem FreeStyle Libre z pomiarami z krwi. Analiza potwierdziła, że metoda zapewnia dokładność pomiarów i bezpieczeństwo w tej populacji pacjentek z cukrzycą.1

Z dotychczas zebranych danych, dotyczących kobiet ciężarnych wynika, że poza lepszą kontrolą choroby wynikającą z częstszych pomiarów glikemii2 (mającą istotny wpływ na mniejszą liczbą epizodów hipo- i hiperglikemii), stosowanie systemu jest dla tej grupy chorych mniej stresujące (98 proc. wskazań), mniej bolesne (100 proc.), łatwiejsze (94 proc.) i bardziej dyskretne (95 proc.) w porównaniu z innymi metodami pomiarów glikemii, w tym z z wykorzystaniem tradycyjnego glukometru.

Zaaprobowanie stosowania systemu FreeStyle Libre podczas ciąży poprawi jakość życia ciężarnych kobiet i jednocześnie pomoże im dokładniej i skuteczniej kontrolować cukrzycę. Dotyczy to szczególnie kobiet, u których rozwinęła się cukrzyca ciążowa i które muszą radzić sobie z nowym schorzeniem a jednocześnie ze zwykłymi dolegliwościami towarzyszącymi ciąży – stwierdziła kierująca badaniem FLIPS dr Eleanor Scott z brytyjskiego University of Leeds.

Z kolei dr Anna Clarke, menadżer ds. Promocji Zdrowia i Badań w Diabetes Ireland, oceniła, że FreeStyle Libre jest narzędziem, które pomoże ciężarnym z cukrzycą uzyskać lepsze wyrównanie choroby, co w dłuższej perspektywie przełoży się na poprawę stanu ich zdrowia. W opinii ekspertki system pomaga złagodzić obawy kobiet na temat wpływu cukrzycy na przebieg ciąży.

Zdanie badaczy i ekspertów potwierdzają same zainteresowane: FreeStyle Libre to nie tylko wygoda, to przede wszystkim bezpieczeństwo moje i mojego dziecka. Mając wgląd w to, jak glikemie kształtują się przez całą dobę, łatwiej jest mi dawkować insulinę i planować posiłki. Jest to bardzo ważne, bo w tym okresie wszystko się zmienia – rośnie zapotrzebowanie na insulinę, z każdym miesiącem trudniej o aktywność fizyczną, organizm inaczej reaguje na posiłki. W ciąży trzeba uczyć się siebie i swojej cukrzycy od nowa, a Libre bardzo to ułatwia – twierdzi Angelina Ziembińska, pacjentka z cukrzycą typu 1, która system FreeStyle Libre wykorzystuje w codziennej samokontroli od początku trwania ciąży. 

Źródła:
1. Abstrakt 205 z kongresu ATTD, Paryż 2017 r.
2. Abstrakt z The Lancet opublikowany online 12 września 2016 r. Jan Bolinder et al. 

ADC/EASD/FSL/10/2017

Treści przeznaczone dla pracowników służby zdrowia. Informacje zawarte w Serwisie mają charakter wyłącznie informacyjny. Autorzy, konsultanci, jak i wydawcy serwisu dołożyli wszelkich starań, aby informacje, zawarte w tym serwisie zostały rzetelnie podane. Treści zawarte w serwisie nie zastępują decyzji terapeutycznych. Wszelkie decyzje dotyczące stosowania terapii należą wyłącznie do lekarza prowadzącego.
 

Jestem lekarzem/pielęgniarką i jestem już zarejestrowany w serwisie

Jestem lekarzem/pielęgniarką i chcę zarejestrować się w serwisie i zapisać na newsletter

Jestem pacjentem

 

Powrót na górę