Abbott Diabetes Care - Glukometr Xido Neo

Cukrzyca ciężarnych – ryzyko dla mamy i dziecka

Dlaczego tak duży nacisk kładzie się na diagnozowanie cukrzycy ciężarnych, a w razie jej wystąpienia na działania mające zapewnić prawidłowy poziom cukru we krwi? Ponieważ podwyższona glikemia jest czynnikiem ryzyka wielu powikłań zarówno dla dziecka, jak i jego mamy. 


Dzieci matek z cukrzycą ciężarnych narażone są na wrodzone wady serca, nerek i układu nerwowego. Częstym skutkiem cukrzycy ciężarnych jest tzw. hipertrofia (inaczej makrosomia), czyli mówiąc najprościej – zbyt duża masa urodzeniowa, powyżej 4 kg, ale zdarza się też sytuacja odwrotna – dziecko rodzi się bardzo małe i mówimy wówczas o hipotrofii (mikrosomii), również będącej skutkiem przecukrzeń w okresie płodowym. Sama cukrzyca ciężarnych może powodować też opóźnienia w rozwoju płodu oraz przyczynić się do śmierci dziecka podczas porodu. 

Zagrożenia jakie cukrzyca ciężarnych niesie dla mamy to przede wszystkim częste infekcje dróg moczowych, ryzyko poronienia, wzrost ciśnienia tętniczego i wielowodzie, czyli nadmierna ilość płynu owodniowego. 

Ponadto, cukrzyca ciężarnych jest bardzo istotnym czynnikiem wskazującym na ryzyko rozwoju u nich cukrzycy typu 2. w ciągu kolejnych 15-20 lat od porodu. Fakt nieradzenia sobie organizmu z wyzwaniem, jakim jest ciążą już świadczy o pewnym upośledzeniu w wydzielaniu i działaniu własnej insuliny. Zwykle z wiekiem stan ten się pogłębia. Młode mamy, które w czasie ciąży miały zdiagnozowaną cukrzycę ciężarnych powinny po porodzie prowadzić zdrowy i aktywny tryb życia. Przede wszystkim utrzymywać szczupłą sylwetkę, znaleźć czas na regularną aktywność fizyczną oraz zdrowo się odżywiać. Pewną podpowiedzią dotyczącą odżywiania mogą być zalecenia dietetyczne, jakich kobieta przestrzegała w czasie ciąży, by utrzymać normoglikemię (czyli prawidłowy poziom cukru we krwi). A zatem należy unikać obfitych posiłków oraz węglowodanów prostych, warto zrezygnować ze słodyczy, wyeliminować z diety soki i napoje. Podstawą menu powinny zostać węglowodany złożone, wartościowe białko, warzywa bogate w błonnik oraz owoce w ograniczonych ilościach.

 

Konsultacja merytoryczna: dr n. med. Bogumił Wolnik, diabetolog

Zapisz się na newsletter

 

 • Dieta i dzienniczek samokontroli

  Nie za dwoje, ale dla dwojga i... z uwzględnieniem cukrzycy.
  Zasady odżywiania przy cukrzycy ciężarnych

  Pobierz

 • Przewodnik dla ciężarnej część 1

  Dlaczego ja, co tak naprawdę mi dolega i jak cukrzyca ciążowa wpłynie na przebieg mojej ciąży?
  Zajrzyj do naszego kompendium

  Pobierz

 • Przewodnik dla ciężarnej część 2

  Jak mam chronić moje dziecko i siebie przez zgubnymi skutkami cukrzycy?
  Skorzystaj z porad naszych ekspertów

  Pobierz

Powrót na górę