Abbott Diabetes Care - Glukometr Xido Neo

Wyzwania dla słodkich seniorów

Obowiązki wynikające z cukrzycy mogą być bardzo różnie postrzegane, w zależności od wieku i doświadczenia pacjenta. Codzienne czynności, które młodym chorym nie sprawiają najmniejszego problemu, dla diabetyków seniorów mogą być wyzwaniem poważnie ograniczającym skuteczność leczenia.


Na cukrzycę chorują osoby w każdym wieku, jednak znakomita większość pacjentów to osoby starsze, z cukrzycą typu 2., leczone lekami doustnymi bądź insuliną. Cukrzyca nie jest zazwyczaj ich jedyną chorobą przewlekłą, często towarzyszy jej nadciśnienie tętnicze, wysokie stężenie lipidów, problemy z układem krążenia, ale też nadwaga lub otyłość. Dolegliwości te nie tylko nie ułatwiają leczenia, ale wręcz je utrudniają.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że im starszego słodkiego seniora mamy w gronie rodziny i znajomych, tym baczniej należy zwracać uwagę, czy i jak radzi on sobie z codziennymi obowiązkami wynikającymi z leczenia i zastanowić się, co może być przeszkodą w skutecznym leczeniu jego cukrzycy.

Problemy ze wzrokiem
Charakterystyczne dla jesieni życia zaburzenia widzenia spowodowane retinopatią cukrzycową lub zaćmą bardzo utrudniają właściwą samokontrolę cukrzycy. Trudniej dostrzec podziałkę na wstrzykiwaczu do insuliny, stąd jej dawkowanie może nie być precyzyjne. Łatwo o pomyłkę w przyjmowaniu leków, bo mając ich w garści kilka rodzajów, zdarza się nie dostrzec, że któregoś brakuje a inny występuje podwójnie.

Problemy ze wzrokiem mogą utrudniać wykonanie pomiaru cukru we krwi i poprawne jego odczytanie – tutaj można sobie pomóc odpowiednio dobranym glukometrem, którego wyświetlacz będzie duży, cyfry wyraźne a port do wsunięcia paska wygodny. Wybierając wstrzykiwacz warto poszukać tego z dużą podziałką, który przy ustawianiu dawki wydaje głośny dźwięk.

Problemy ze słuchem
Niedosłuch w starszym wieku dotyka nie tylko diabetyków, ale na pewno jest sporym utrudnieniem w kontaktach z lekarzem. Pacjenci nie zawsze są w stanie dosłyszeć zalecenia , a rzadko kiedy mają odwagę dopytać, czy dobrze zrozumieli wytyczne dotyczące terapii. Dobrą metodą pracy z pacjentem starszym jest zapisywanie wszystkich ważnych informacji – szczególnie rodzajów leków i ich dawek – na kartce, którą pacjent będzie mógł zabrać do domu. Jednak w miarę możliwości warto też, aby seniorzy którzy mają problemy ze słuchem przychodzili na wizyty kontrole w towarzystwie kogoś z rodziny, aby mieć pewność, że obie strony dobrze się zrozumiały.

Obawa przed nowinkami technicznymi
Starsze osoby często unikają technologicznych rewolucji, niechętnie też zmieniają swoje przyzwyczajenia, chociażby te dotyczące stosowanego glukometru. Siłą rzeczy nie korzystają w pełni z postępu, jaki dokonał się w leczeniu cukrzycy w ostatnich latach. Wybierając dla diabetyka w starszym wieku glukometr czy ciśnieniomierz, warto poszukać takiego, którego obsługa będzie jak najprostsza.

W przypadku glukometru znaczenie ma nie tylko samo urządzenie, ale też sposób pakowania pasków. O ile dla młodych pacjentów do wykonaniu pomiaru nowym glukometrem zbędna jest nawet instrukcja obsługi, o tyle starsi potrzebują najczęściej kilkakrotnie przejść każdy etap pomiaru krok po kroku, by nabrać pewności, co do swoich umiejętności. Zatem cierpliwości!

Zaburzona motoryka
Nałożenie kropli krwi na pole testowe paska, zmiana lancetów w nakłuwaczu, wymiana igły w penie, samodzielne wstrzyknięcie insuliny, samodzielny manicure i pedicure – to także wyzwanie dla leczenia seniorów. Warto przyjrzeć się ich możliwościom wymiany igieł czy lancetów i w razie problemów zorganizować regularną pomoc w tym zakresie. Prawidłowa pielęgnacja stóp w pewnym wieku staje się wręcz niemożliwa, a uszkodzenia skóry wynikające ze słabego wzroku czy możliwości ruchowych – bardzo niebezpieczne. Dlatego zaleca się, by seniorzy diabetycy powierzali swoje stopy i dłonie doświadczonym kosmetyczkom i gabinetom podologicznym.

Zrozumienie zaleceń terapeutycznych
Samokontrola cukrzycy to zadanie z pogranicza medycyny. Obok czynności czysto technicznych, takich jak wykonanie pomiaru stężenia cukru we krwi, konieczna jest umiejętność podejmowania tzw. decyzji terapeutycznych, czyli np. dopasowania dawki insuliny do aktualnego stężenia cukru i planowanego posiłku.

Dla jednych jest to zadanie łatwe, dla innych nie do opanowania. W starszym wieku słabną nasze możliwości poznawcze i obsługa tak wymagającej choroby jak cukrzyca, może okazać się za trudna. Dlatego w leczeniu osób starszych ważne staje się dostosowanie terapii do ich możliwości. Z tego też powodu zalecenia kliniczne Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego dotyczące seniorów są bardziej liberalne, niż w przypadku osób młodych.

Wiele zależy też od otoczenia diabetyków seniorów. Warto pamiętać, że choć cukrzyca jest dla nich sporym obciążeniem, to w wielu przypadkach pomoc otoczenia okazuje się strategiczna – bardzo ułatwia radzenia sobie z chorobą, poprawia jakość życia i je wydłuża.

Konsultacja merytoryczna: dr n. med. Bogumił Wolnik

Zapisz się na newsletter

 

  • Cukrzyca podstawy

    Jakie są objawy cukrzycy, czym różni się typ 1 od typu 2 i kto jest na nią najbardziej narażony?

    Pobierz

  • Miejsca podawania insuliny

    Najwygodniej w brzuch. O tym wie każdy diabetyk. Ale podawanie insuliny tylko w brzuch jest błędem! Dlaczego i jakie mamy alternatywy? Spójrz na załączone rysunki! 

    Pobierz

Powrót na górę