Abbott Diabetes Care - Glukometr Xido Neo

Monitorujemy nerki

Cukrzyca stanowi poważne obciążenie także dla nerek. W jej wyniku może rozwinąć się cukrzycowa choroba nerek, często określana mianem nefropatii.


Podobnie jak w przypadku uszkodzeń w oczach, również nerki źle tolerują nadmiar glukozy we krwi. Mówiąc najprościej, cukier niszczy ich delikatne struktury i nerki stają się nieszczelne. Pierwszym objawem choroby jest wydalanie z moczem albumin (białka), w ilości do 300 mg na dobę. Albuminurii często towarzyszy niewielki wzrost ciśnienia tętniczego. Choroba zwykle ma charakter postępujący. Po kilku latach od pojawienia się albumin w moczu dochodzi do jawnego białkomoczu (wydalanie białka powyżej 300 mg/dobę) i stan ten się pogłębia. Wzrasta stężenie mocznika i kreatyniny we krwi. W najbardziej zaawansowanym stadium choroby konieczne są dializy.

Co możemy zrobić, żeby do tego nie dopuścić?
Profilaktyka cukrzycowej choroby nerek to przede wszystkim utrzymywanie właściwych poziomów glukozy we krwi oraz optymalnego ciśnienia tętniczego. Oprócz hiperglikemii to właśnie podwyższone ciśnienie tętnicze jest czynnikiem, który bardzo przyspiesza rozwój choroby. Równie ważne jest unikanie papierosów oraz stosowanie diety o ograniczonej ilości białka i sodu.

Gorsza praca nerek przez długi czas jest zupełnie nieodczuwalna, np. nie można stwierdzić albuminurii po samopoczuciu pacjenta. Objawy pojawiają się dopiero w wyniku znacznego uszkodzenia nerek. Dlatego w ramach profilaktyki diabetycy powinni kontrolnie badać mocz pod kątem filtracji nerek – zawartości białka w moczu porannym lub w zbiórce dobowej. O pracy nerek świadczą także takie parametry z badania krwi jak: kreatynina, mocznik i GFR (współczynnik filtracji kłębuszkowej). 

W przypadku pojawienia się pierwszych symptomów cukrzycowej choroby nerek bardzo ważna jest skrupulatna kontrola glikemii. Zmian chorobowych nie można wprawdzie cofnąć, ale można je na długi czas zatrzymać. Oprócz glikemii trzeba bardzo sumiennie kontrolować ciśnienie tętnicze i w razie konieczności obniżać je lekami. Nawet jeśli nerki ucierpiały w wyniku cukrzycy, zawsze warto dokładać starań, by choroba tego organu nie postępowała.

 

Konsultacja merytoryczna: dr n. med. Bogumił Wolnik, diabetolog

Zapisz się na newsletter

Powrót na górę