Abbott Diabetes Care - Glukometr Xido Neo

Cukrzyca a depresja, czyli nie daj się presji

Obecnie coraz częściej mówi się o zaburzeniach depresyjnych u diabetyków. Według statystyk doświadcza ich aż 20% osób z cukrzycą. Zdaniem lekarzy na co dzień pracujących z diabetykami – odsetek ten może być znacznie większy. 


W odróżnieniu od innych powikłań, takich jak retinopatia lub nefropatia cukrzycowa, których bezpośrednimi przyczynami są wysokie glikemie, geneza depresji nie leży w wysokości cukrów we krwi. Zaburzenia depresyjne powstają w wyniku przewlekłego stresu wynikającego z chronicznego schorzenia. Cukrzyca wymaga codziennego powtarzania szeregu podobnych czynności, nieustannego mobilizowania się do samokontroli i niejednokrotnie także wielu wyrzeczeń, chociażby jedzeniowych. Jednocześnie pacjent ma świadomość, że od jakości leczenia zależy jego zdrowie, a to ogromna odpowiedzialność, tym bardziej, że cukrzyca to choroba dynamiczna, w której cukry zmieniają się jak w kalejdoskopie, i raczej trudno o pacjenta, który nie doświadczałby hipo- i hiperglikemii. Stres, poczucie ogromnej odpowiedzialności za własne zdrowie oraz świadomość, że jest to terapia do końca życia to główne powody obniżonego nastroju i zaburzeń depresyjnych osób z cukrzycą.

Depresja u diabetyków nie musi przypominać jej klasycznej postaci. Bardzo często są to objawy specyficzne, mocno związane z chorobą przewlekłą. Pacjenci zaniedbują leczenie albo zupełnie odwrotnie – nadmiernie się na nim skupiają. Jedni, mimo pełnej edukacji i świadomości zagrożeń wynikających z cukrzycy, nie potrafią zmobilizować się do samokontroli i leczenia, biorą insulinę od przypadku do przypadku, nie mierzą cukrów; inni, wręcz przeciwnie, myślą tylko i wyłącznie o swoich cukrach, za często je mierzą i bardzo stresują się jakimikolwiek odstępstwami od normy. 

Niestety zaburzenia depresyjne u diabetyków są bardzo słabo monitorowane a także niedostatecznie leczone. Przede wszystkim brakuje lekarzy psychiatrów oraz psychologów, którzy znaliby dobrze tematykę cukrzycy. Dodatkowo zarówno wśród lekarzy, jak i pacjentów świadomość tego problemu jest nikła. Innymi słowy, jest wielu pacjentów, którzy nie radzą sobie z cukrzycą, ale rzadko jest to łączone z zaburzeniami depresyjnymi. 

 

Konsultacja merytoryczna: dr n. med. Bogumił Wolnik, diabetolog

Zapisz się na newsletter

Powrót na górę