Abbott Diabetes Care - Glukometr Xido Neo

Odchudzanie w cukrzycy - wprowadzenie

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, związaną z upośledzeniem trawienia węglowodanów, pośrednio także tłuszczów i białek. To poważna przeszkoda dla utrzymywania prawidłowej masy ciała. Przeszkoda, którą można jednak pokonać poprzez prawidłowe odchudzanie w cukrzycy. W tym celu warto zaznajomić się z zasadami prawidłowego odżywiania się, które w podobnym stopniu dotyczą diabetyków, jak i osoby bez cukrzycy. 

 

Odchudzanie w cukrzycy - 5 kroków do szczuplej sylwetki


 

Granicę między nadwagą a otyłością wyznacza wskaźnik BMI. BMI od 25 oznacza nadwagę, od 30 otyłość pierwszego stopnia, a większe lub równe 40 tzw. otyłość olbrzymią. Wskaźnik BMI nie sprawdzi się jednak u kulturystów, którzy mogą mieć bardzo niewiele tłuszczu w organizmie, ale dużą masę mięśniową oraz u kobiet w ciąży. Nie stosuje się go także w odniesieniu do dzieci. 

 Sylwetka typu jabłko i typu gruszka

Większość zapasów tłuszczowych magazynowana jest w tkance podskórnej, jednak pewne ilości tłuszczu zmagazynowane są także w rejonie trzewi, w okolicy pozaotrzewnowej, w obrębie wątroby, trzustki, śledziony, gruczołów piersiowych, narządów płciowych oraz mięśni. Tłuszcz podskórny jest mało estetyczny, jednak tłuszcz trzewny jest zdecydowanie bardziej niekorzystny dla zdrowia. Nadmiar tkanki tłuszczowej trzewnej sprzyja rozwojowi zespołu metabolicznego prowadzącego do cukrzycy typu 2. oraz chorób układu krążenia o podłożu miażdżycowym. Wynika to z tego, że tkanka tłuszczowa trzewna jest bardziej aktywna metabolicznie niż tkanka podskórna, wytwarza duże ilości związków zwanych adipokinami, chętnie też „oddaje” zmagazynowane kwasy tłuszczowe do krążenia wrotnego, ponadto w specyficzny, niekorzystny sposób reaguje na działanie hormonów, takich jak kortyzol i insulina.

Fakty i mity na temat odchudzania w cukrzycy

ADC/www/p/odkwwa/2016

Zapisz się na newsletter

 

  • Smacznie i zdrowo

    Jeśli chcesz poznać wszystkie zasady odżywiania przy cukrzycy oraz zrozumieć, dlaczego jest ono tak istotne dla Twojego zdrowia, zapoznaj się z naszym informatorem.

    Pobierz

  • ABC zdrowe odżywianie

    Odżywianie - temat rzeka. Zanim go opanujesz, zapoznaj się z zasadami ogólnymi, obowiązującymi każdego diabetyka.

    Pobierz

Powrót na górę